Írta: Kovács Tibor | 2012 június 02

Társaságunk 2012. május 25-27-én, a Kiskunsági Nemzeti Park területén rendezte meg a IX. Magyar Biodiverzitás Napokat. A három nap folyamán az ország számos intézményéből, így múzeumokból, egyetemekről, kutatóintézetekből érkezett szakértők vizsgálták a kijelölt 2,7 km2-es területet, mely a Pirtói-homokbuckák, illetve a Fejeték-mocsár Természetvédelmi Területekre terjedt ki.

A helyszín egyik különlegessége, hogy a Pirtói-homokbuckákat – mely már korábban is Natura 2000 védelem alatt állt -, idén tavasszal nyilvánították országosan védett területté. A homokbuckás és mocsaras vidék egyike a valaha kiterjedt Turjánvidék még megmaradt élőhelyeinek.

Az eseményen a biodiverzitás napok eddigi történetének egyik legnagyobb számú kutatócsapata vett részt, vagyis 51 fős, specialistákból álló társaság térképezte föl a helyszín növény-, gomba- és állatvilágát. A csapat tagjaként a Kiskunsági Nemzeti Park két munkatársa is segítette a lebonyolítást, illetve vett részt a felmérésben. A rendezvényen 50 fő részvételével „Buckatúrát” szervezett a kiskunhalasi Szilády Áron Református Gimnázium, melyen diákok és családok jelentek meg és Kecskés Ferenc botanikus irányítása mellett ismerkedtek meg a feltárandó terület érdekességeivel.