HEOL – Két, hazánkban új fürkészdarázsfajt is találtak Noszvajon
Megjelentünk a 2023 év végi Noszvaji Hírmondóban. Köszönjük a lehetőséget! A képek mérete rákattintással növelhető.
XXIII. Biodiverzitás Napok Noszvaj
Ismeretterjesztő cikk a rendezvényről a Zöld Hang portálon:
A biológiai sokféleség erősebbé tesz – Zöld Hang (zoldhang.hu)
A Budapest, XVI. kerületi Mátyásföldi repülőtér értékeiről:
A Mátyásföldi repülőtér élővilága – YouTube
Az évtizedek óta használaton kívüli repülőtér homoki gyepe helyi védelemre és természetvédelmi kezelésre lenne érdemes. A Magyar Biodiverzitás-kutató Társaság szakmai segítségével készült film a terület majdani védetté nyilvánításához szeretnénk hozzájárulni.
Biodiverzitás napok természetbúvár szemmel
Az Által-ér projekt keretében mérték fel a Magyar Biodiverzitás Kutató Társaság szervezésében szakemberek a Vértes biológiai sokféleségét Csákányospuszta környékén.
Az országosan működő kutatócsoport számlálója pereg: gyűlnek a Csákányospusztán, a XVII. Biodiverzitás Napok alatt gyűjtött és meghatározott fajok, melyek száma talán eléri a 2000-et. A közel 70 kutató június második hétvégéjén verte fel sátrait a Vértesben a Tatabányai Múzeum meghívására, a Duna-Ipoly Nemzeti Park támogatásával. A meghívott helybéli érdeklődők és gimnáziumi diákok közvetlen bepillantást nyerhettek a botanikai, zoológiai gyűjtőmunkába.
Floridában őshonos dísznövény vette át a hatalmat a soroksári dülőn – Berek
(2020 december 10)
A jukka (Yucca filamentosa) kerti dísznövényként került Magyarországra, egyébiránt az USA délkeleti államaiban, többek között Floridában őshonos, írja Facebook-oldalán a Magyar Biodiverzitás-kutató Társaság…
Valódi gombaritkaságot találtak Zalában – Berek
(2020 november 13)
A Magyar Biodiverzitás-kutató Társaság már elkezdte a felkészülést a 2021. évi biodiverzitás napokra. A szervezet a jövő évi esetleges aszálytól tartva előgyűjtéseket végez a Kerka közelében kijelölt felmérési területen, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén, kifejezetten gombákra fókuszálva, olvasható a Facebook-posztjukban...
Ilyen gombát korábban csak egyszer találtak Magyarországon | Sokszínű vidék (24.hu)
(2020 június 16)
Koszka Attila, Magyar Biodiverzitás-kutató Társaság tagtársa jelezte, hogy a nagy hideg-hegyi Biodiverzitás Napokon a Hangyás-bércen begyűjtött egyik pöfeteg hazai viszonylatban igazi különlegesség. A példányt Finy Péter pöfeteg-specialista határozta meg, olvasható a szervezet Facebook-oldalán...
Mint írják, a molyhos pöfeteg (Bovista tomentosa) nagyon ritka faj nálunk, Magyarországon ez idáig egy előfordulását észlelték a Bakonyból.
Mátyásföldi Repülőtér
Az évtizedek óta használaton kívüli repülőtér homoki gyepe helyi védelemre és természetvédelmi kezelésre lenne érdemes. A Magyar Biodiverzitás-kutató Társaság szakmai segítségével készült film a terület majdani védetté nyilvánításához szeretnénk hozzájárulni.
A Magyar Biodiverzitás-kutató Társaság egy fiatal operatőr tagtársa, Szilágyi Zsolt bemutatkozó rövidfilmje a Mátyásföldi repülőtérről és a Rákosi-rétekről készült. A lendületes tempójú alkotás a széles nagyközönségnek készült – de figyelemfelkeltő célzattal is a szakma figyelmébe is ajánlják.
Idén várhatóan kevesebb béka lesz a Pilisi Parkerdőben – Greenfo
(2018 május 12)
Folytatódik a Pilisi Parkerdő Zrt. vizes élőhely-fejlesztési programja, amelynek keretében idén tavasszal a Magyar Biodiverzitás-kutató Társaság összesen 106 pilisi kistóban mérte fel a kétéltű fauna helyzetét. Miközben tendenciaként a populációk erősödése tapasztalható, az idei évben a szakemberek a korábbiaknál kevesebb béka és gőte petecsomót számláltak össze a Pilis és a Visegrádi-hegység kistavaiban…
Akik a természetet leltározzák – Greenfo
Sarkadi Péter podcast interjúja Sallee-Kereszturi Barbarával és Dr. Kovács Tiborral
(2020 december 2.)
Magyarország a biodiverzitás Bermuda-háromszöge, mert itt eltűnnek az adatok. No de milyen adatok? Idén nyáron voltak a 20. Biodiverzitás Napok a börzsönyi Nagy Hideg-hegyen, ahova 60 kutató jött össze, hogy tudásukkal, szakmai tapasztalataikkal a terület természeti értéktárát gyarapítsák. A Magyar Biodiverzitás-kutató Társaság kulisszatitkai. Hogyan, és miért alapították meg az MBKT-t? Miként pozicionálja magát hazánkban ma, és a jövőben? Civil szervezetként foglalkozik hatástanulmányok elkészítésével és szorosan együttműködik Nemzeti Parkokkal és Önkormányzatokkal a faj-feltárások és élőhelyek leírásával kapcsolatosan. Emellett a védetté nyilvánítási folyamatban is részt vesz, és felhívja a figyelmet a pontos adatgyűjtések fontosságára.
Egyedi hazánkban az is, hogy kutatók az évente akár többször is megrendezett Biodiverzitás Napokon nyitnak a helyi közösségek és érdeklődők felé. De az Egyesület lehetőséget nyújt a mai fiatal (leendő) kutatóknak, hogy szakmájukban már nevet szerzett tudósokkal informálisan is együtt dolgozzanak, kapcsolatokat szőjenek. 2020-ban miért fontos egy ilyen civil Szervezet a Kárpát-medencében, miben egyedi, miben különbözik más szervezetektől, és milyen jövőképet segít alakítani társadalmunkban?
A Pilisi Parkerdőben megtelepedett a mocsári teknős – Greenfo
(2017 augusztus 10)
Idén tavasszal és a nyár első felében több erdei kistóból is mocsári teknősök egyedei kerültek elő. Az egyetlen, Magyarországon őshonos teknősfaj eddig csak elvétve fordult elő a Pilisben és a Visegrádi-hegységben, így az aranysakál, a fekete gólya és három új denevérfaj után még egy fontos faj telepedett meg a Budapesthez közeli örökerdőkben…
Ritka zsákmány Cserkúton – Greenfo
(2013 május 20)
Egy nap alatt csaknem 1.000 fajt – állatokat, növényeket, gombákat – azonosítottak a kutatók a mecseki Cserkúton. A 11. Magyar Biodiverzitás Napok alkalmából összeállt 100 fős hazai és nemzetközi kutatócsoport tagjai a fűszálaktól a levegőig mindent átfésültek a kijelölt egy négyzetkilométeren…
Biodiverzitás napok a Magyar Biodiverzitás-kutató Társaság szervezésében – Greenfo
(2011 december 23)
Az egy éve alakult Magyar Biodiverzitás-kutató Társaság szervezi a külföldi példák mintáján alapuló villámfelméréseket, melyek lényege, hogy alaposabb betekintést nyújtsanak egy adott terület élővilágába.
Írásunk célja bemutatni a Magyar Biodiverzitás-kutató Társaságot, mely 2011. január 17-én alakult 14 alapító taggal (dr. Ábrahám Levente, dr. Kovács Tibor, dr. Kutasi Csaba, dr. Lanszki József, dr. Morschhauser Tamás, dr. Papp Beáta, dr. Ronkay László, Rozner György, Rozner István, Rudolf Kinga, dr. Szinetár Csaba, Takács Katalin, dr. Tóth Mária. dr. Tóth Sándor). Legfontosabb tevékenységünk a Magyar Biodiverzitás Napok szervezése. A társaság céljai közt szerepel állattani, növénytani, gombászati célú kutatások elősegítése, a biodiverzitás (élővilág sokfélesége) fontosságának népszerűsítése, továbbá Ország Mihály, a Magyar Nemzeti Állathangtár létrehozója hagyatékának gondozása…