2015 november 22
|A kétéltűeket fertőző rajzóspórás gomba, a Batrachochytrium dendrobatidis (Bd) által okozott, fertőző és sokszor halálos betegség, a kitridiomikózis több mint 700 kétéltűfaj állományait érintette súlyosan világszerte.
2014 november 09
|Az aldabrai sávos csigát tízévnyi szünet után újra megtalálták az Seychelle-szigetekhez tartozó Aldabra atollon. A felfedezés jól bizonyítja a helyi közösségek által, sokszor civil kezdeményezésre született expedíciók jelentőségét.
2015 november 05
|Páll-Gergely Barna malakológus, vagyis a puhatestűek kutatója a Társaságunk által szervezett korábbi biodiverzitás-napok résztvevője volt, azonban néhány éve egy japán egyetemen dolgozik, eleinte doktoranduszként, majd a fokozat megszerzése után posztdoktori ösztöndíjasként. A macutomói Sinsu Egyetem kutatója egy amatőr malakológustól, Hunyadi Andrástól kapott néhány apró csigahéjat, amelyekre Hunyadi a dél-kínai Kuanghszi tartományban gyűjtött talajminták átszitálása során bukkant. Az apró csigák összesen hét fajba tartoztak, melyek mind újnak bizonyultak a tudomány számára. Az eredményeket idén szeptember 28-án publikálták a kutatók a ZooKeys nevű folyóiratban.
2015 november 02
|Biodiverzitás napokat sokfelé szerveztek már a világban – ezek általában egy behatárolt terület rövid idő alatt történő, minél teljesebb körű felmérését jelentik, ahogy a Magyar Biodiverzitás-kutató Társaság által szervezett események is.
2015 november 02
|Új fajok leírása még ma is mindennapos esemény, köszönhetően a világszerte dolgozó mind több taxonómusnak, és a leíratlan fajok nehezen felbecsülhető, óriási számának. Azonban a mai fajleírások többsége apró, rejtetten élő, vagy főképpen molekuláris bélyegek alapján elkülöníthető fajokról szól. Ehhez képest Dél-Amerika egyik leglátványosabb gyíknemének fajszáma kevesebb mint 10 év alatt több mint a duplájára, 7-ről 15-re nőtt.
2014 október 25
|Az élőhelyek feldarabolásának következményeit régóta ismerjük, de számszerűsített adatok ritkán látnak napvilágot. Skót kutatók most újabb bizonyítékot mutatnak be a biológiai sokféleség csökkenésére a városok terjeszkedése miatt.
2015 október 20
|Amióta létezik a többé-kevésbé változatlanul ma is érvényben lévő, leíró linnéi rendszertan, a taxonómusok újabb múzeumi példányok begyűjtése révén próbálják gyarapítani ismereteinket a minket körülvevő biodiverzitásról, alapot teremteni a későbbi kutatásokhoz, akár új fajok leírásához. Ez a gyűjtési gyakorlat az utóbbi napokban két eset kapcsán is heves vitákat gerjesztett a tudományos és a szélesebb nyilvánosságban.
2015 október 12
|Még a zoológusok körében is kevesen mondhatják magukat olyan szerencsésnek, hogy a bizarr megjelenésű és rejtett életmódú ingolákat élőben figyelhessék meg, ezért fontos eredmények tartjuk, hogy néhány példányuk listára kerülhetett a júniusban lezajlott derenki Biodiverzitás Napok alatt.
2015 október 11
|Új, hosszú távra tervezett felmérésünk az Ipoly-völgyében, a már szlovákiai oldalon található Somos-hegyet és az Ipoly árteret célozza meg. Az MBKT és az ipolysági Ipoly Unió évek óta tartó együttműködése reményeink szerint ismét gyümölcsöző lesz.
2015 október 09
Nem puszta frázis, hogy hiánypótló mű bukkant fel a hazai szakirodalomban. A Keselyűk Magyarországon című könyv 2015-ben jelent meg a Fővárosi Állat- és Növénykert gondozásában.